Опазване на околната среда – защо и как?
Околната среда е природата, която ни заобикаля и от чието състояние се определя качеството на живот на планетата.
Взаимодействието на организмите със заобикалящата ги среда се изучава от науката Екология, която от своя страна проучва екосистемите и живота на сушата, във водата, в почвата, както и развитието на организмовата среда.
В съвременния свят понятието екология масово се свързва с опазване на околната среда и с начините за съхранение на биологичното разнообразие на Земята.
Големият проблем на нашето съвремие е ограничаването на последиците от замърсяването на планетата и запазване на биологичното разнообразие в света.
Защо е важно да опазим нашата околна среда?
Вредното въздействие върху околната среда е генерален проблем, пред който от десетилетия е изправено цялото човечество.
Причината е, че от неговото разрешаване зависи настоящето и бъдещето на Земята. Всичко, което ни заобикаля, все повече носи отпечатък от дейността на хората.
За съжаление огромните количества отпадъци, промишленото замърсяване и вредните емисии влошават живота не само на хората, но и на наличната флора и фауна по цялото земно кълбо.
Човечеството осезаемо усеща климатичните промени и отчита вредните последици, което налага в световен план налагане на ограничения и правила, с който да се намали пагубното въздействие върху околната среда.
Осъзнавайки необходимостта от бързи и адекватни действия за съхранение на биосистемите и на здравето на населението, в последните десетилетия се провеждат национални и световни кампании за насочване на вниманието към същността и значението за опазването на околната среда.
Грижата за чистотата на природата чрез намаляване на опасните последици от вредните въздействия от човешката дейност е основна задача пред всеки един от нас.
Кои са най-сериозните проблеми?
Глобалното затопляне
Климатичните промени са световен проблем, който дава отражение върху различни аспекти от живота на планетата. Все по-осезаеми са промените в сезоните, а и често настъпват природни катаклизми, които застрашават бъдещето на планетата.
Еколозите казват, че те се дължат на замърсяването на околната среда, поради което реакцията на Земята не закъснява.
В последните години в целия свят започна да възвежда програми за рециклиране и да налага екологични норми, които да ограничат пагубните последици върху въздуха, почвата, водата и функционирането на биосистемите.
Замърсяването на въздуха и водите
Промишлената дейност на човека е основен източник на замърсяването на въздуха и водите.
Големите компании все по-активно се включват в т. нар. “зелени” кампании и въвеждат филтриращи системи за намаляване на замърсяването на природата.
При изпускане на вредни емисии във въздуха, това директно крие опасност за населението, което живее в близост от промишлената мощност.
В зависимост от степента на отравяне на атмосферата с токсични газове, то рискът може да е изключително голям за живите организми.
Ограничаването за замърсяването на водоизточниците също е жизненоважно.
В световния океан много от животинските видове измират заради опасните отпадъци във водата.
Пластмасовите непотребни изделия, с които са замърсени океаните са толкова много, че представляват цял остров.
Когато промишлени отпадъци попаднат във водоизточниците директно крият опасност за водата, която хората използват в бита си.
Изчерпването на природните ресурси
Природните ресурси не са неограничен източник на консумативи за човешките нужди. В технологичното развитие се търсят начини за максимално преработване на ненужните отпадъци, за да се влагат те в нови производства.
Освен, че по този начин се рециклират боклуците, другата голяма полза е съхранение на природните ресурси.
Така се ограничава тяхното изчерпване, а и се трупат икономии от световната икономика.
Унищожаването на екосистемите и биоразнообразието
Вредното въздействие върху екосистемите и биоразнообразието на планетата е все по-осезаемо.
Екологичните организации отчитат изчезване на определени видове, което е в резултат на замърсяването на околната среда. За една част от животните и растенията съществува реален риск за тяхното съществуване.
Ето защо съхранението на планетата е глобален и приоритет проблем пред цялото човечество.
Лошото управление на отпадъците
Управлението на отпадъците е свързано с определени правила за максимално намаляване на вредното въздействие на изхвърляните вещества, течности и ненужни предмети.
По този начин се преодолява проблемът с натрупването на огромни количества боклуци, за да не се превръщат те в сериозна заплаха за природата и живите организми.
Рециклирането има също така големи ползи за световната икономика, тъй като преработката и повторното използване на предмети и вещества в производствената дейност е начин да се пестят изчерпаемите природни ресурси.
Управлението на отпадъците всъщност е широкообхватна дейност.
Тя включва поредица от етапи – от създаването, през събирането, транспортирането, депонирането, рециклирането, унищожението или повторното използва на отпадъците.
Те са разписани според вида на боклука и рискът, който той крие за околната среда.
Устойчивостта на управлението на отпадъци е свързано с основните цели – максимално рециклиране, за да се съхранят чисти въздух, почва, водните ресурси, растения и организми.
Стимулира се намаляването на изхвърлените боклуци от домакинствата, промишлеността, строителството и всички останали активности на хората.
В България действа Законът за управление на отпадъците, който урежда екологичните норми като задължения, права, различни дейности, решения и техния контрол.
Посочени са критериите, които са водещи при определяне на вида на отпадъците и как те да се третират.
Специализираното законодателство има за цел да бъдат намалени вредите от въздействието на отпадъците върху здравето на хората, както и върху биологичното равновесие на планетата.
Стратегии за опазване на околната среда
По отношение на околната среда съществуват различни подходи.
Например, екологичният мениджмънт е едно от основните понятия, когато се касае за подобряване на регулирането по отношение на опазване на природата.
За целта Европейската комисия е приела т. нар. Схема за еко управление и одит /EMAS/, която да подпомага организациите в стремежа им за предпазване на природата.
Технологиите позволяват преработка на голяма част от боклуците, въпреки че все още нямат възможности за тяхното максимално рециклиране.
Преди самото обработване обаче е необходимо да се спазват правилата за разделяне, транспортиране, преработка, съхранение и всички етапи от отпадъка до неговия “нов живот”. Всички тези етапи са част от управлението на отпадъците.
С обезвреждане и преработване на ненужните вещества, течности и предмети са ангажирани специализирани компании.
Те подпомагат домакинствата и бизнеса при спазване на законодателството с цел ограничаване на замърсяването.
Тук от огромна полза е дейността на професионалните консултанти в областта на екологията.
Те оказват правна и техническа помощ, отговарят за събирането, транспортирането, рециклирането, повторното влагане в ново производство на отпадъците.
Тези компании разполагат с богат опит в сферата на екологията и могат да предоставят широк набор от услуги – от изготвяне на оценка за въздействието върху природата и заобикалящата ни среда до реално рециклиране на отпадъците.
Заключение
Усилиятата на цялото човечество за опазване на околната среда е нужно да бъдат насочени към преодоляване на екологичните проблеми, тъй като те имат отношение към качеството на живот, здравето на хората и на планетата.
Призивите на еколозите за опазване на планетата чиста са насочени към намаляване на количеството боклуци чрез рециклиране, което може да ги превърне в нова суровина.
Така, вместо да се черпи от световните природни ресурси, които са на привършване, можем да преработваме, рециклираме и използваме отново повечето суровини.
Създаването на начини за преработването им продължава да е задача № 1.
Хората все още използват изключително големи количества опаковки, опасни предмети, химикали и изделия, които не могат да бъдат рециклирани, което също създава екологични проблеми.
Апелът е да се рециклира максимално и да се ограничават ненужните отпадъци в бита, в офиса, в производствените процеси и т.н.
Снимка: Pixabay