Ролята на биотехнологиите в борбата с биологично опасни отпадъци
Опазването на околната среда е приоритет номер 1 пред съвременното общество, а технологичният бум допринася за подобряване на мерките за съхранение на равновесието на планетата.
Проблемите с чистотата на въздуха, почвата и водите са причина за повсеместните промени в природата и климата, което още веднъж доказва, че се изискват бързи и адекватни действия за тяхното съхранение.
А това е пряко свързано с рециклирането на огромните количества отпадъци, които човечеството генерира всекидневно.
Човешката дейност неизменно оставя отпечатък върху заобикаляща ни околна среда като най-рискови за природата и здравето на хората са неразградимите опасни боклуци.
Затова се търсят начини за преработка и влагането на използваните вече предмети и вещества отново в производството, за да се намали количеството на депонираните отпадъци и да се съхранят изчерпаемите природни ресурси.
Особено внимание изискват онези опасни отпадъци, които по своята същност са отровни или съдържат вредни вещества и елементи в своя състав.
Управление на боклуците, което включва събиране на опасни отпадъци, транспортиране, съхранение и преработка, се основава на предварително разписани правила за безопасност.
Третирането на непотребните предмети и вещи е съобразено с националните законодателни норми и международните екологични правила.
Опасните боклуци са с различен произход като най-общо те се делят на следните категории:
- битови;
- производствени;
- строителни;
- радиоактивни;
- биологични.
Обезвреждането им е сложен процес, който включва иновативни методи за обработка.
В България опасните биологични отпадъци се складират в специализирани депа и се унищожават при изключително строг контрол.
Понякога се налага те да се транспортират извън страната, тъй като в чужбина съществуват модерни мощности за безопасно обезвреждане на рисков боклук.
Приложение на биотехнологиите в реалния свят
Биотехнологиите са иновативни методи за използване на биологичните системи и живите организми за създаване или модифициране на продукти и процеси.
Те намират все по-голямо приложение в реалния свят и намират приложение в медицината, селското стопанство и в промишлеността.
Сред областите, в които биотехнологиите намират изключително широко приложение във фармацията и селското стопанство.
Фармацевтичната индустрия (генно инженерство и други)
Това е една от най-бързо развиващите индустрии, което налага използването на иновативни технологии, с помощта на които се създават нови медикаменти.
В този ред на мисли, биотехнологиите имат приложение в редица дялове на фармацията.
Сред които:
- разработването на лекарства;
- генното инженерство;
- извършване на генетичен скрининг и други.
Те са част също така от съвременната вирусология, микробиология и т.н.
Генното инженерство от своя страна е инструмент на биотехнологиите. Модерната фармацевтична индустрия търси начини за създаване на ново поколение медикаменти, които да са оптимизирани към съответния генотип.
Проучванията вървят в насока оптимизиране на човешките реакции към определени лекарствени продукти, откриване на терапии с максимална ефективност, минимална вреда върху организма и опазване на околната среда.
Модерната биотехнология все повече залага на естествени продукти като гъби, водорасли, растения и животински клетки, които въздействат върху човешките организми като лечебна терапия.
Селското стопанство (създаване на генно модифицирани култури и други)
Прилагането на технологиите в земеделието е широко приложимо в няколко основни насоки.
Селското стопанство използва новите технологии за създаване на нови култури и за откриване на методи за поддържане на качеството на земеделската продукция.
Тъй като това е човешката дейност, която е пряко свързана с производството на храни, там усилията са свързани с непрестанно развитие и осъвременяване на методите за отглеждане на желаните продукти.
Борбата с вредителите, торенето и разнообразяването на създадените видове култури са пряко свързани с биотехнологиите, които се прилагат в модерното селско стопанство без риск за човешкото здраве.
Отдавна вече е реалност промяната в генетиката на растенията и домашние животни, които се отглеждат от хората. В резултат масово се разработват генетично модифицирани земеделски култури.
Крайната цел е създаването на устойчиви сортове, от които да има по-високи добиви. Външните фактори, на които те трябва да не са податливи, са атмосферните влияния, сушата, високите температури, проливните дъждове и други.
От друга страна биотехнологиите в борбата с биологично опасни отпадъци в земеделието се използват масово и за унищожаване на плевелите и останалите вредители на селскостопанската продукция.
Биопроизводството масово налага прилагането на еко мерки, които да намалят пръскането с химикали и други токсични препарати.
Зелените производства се свързват с естествено и екологично чисто земеделие, с възможно използване единствено на биотехнологични способи за устойчивост на културите. Това в пълна сила се отнася и за животновъдството и всички производства на хранителни продукти.
Друго основно направление на биотехнологиите в селското стопанство е свързано с удължаване трайността на хранителните продукти и повишаване на техните полезни качества.
В тази насока научни екипи разработват нови сортове и подлагат на продължително тестване техните характеристики, преди да бъдат приложени в реалното земеделие.
Каква е ролята на биотехнологиите в борбата с биологичните опасни отпадъци?
Биотехнологиите са модерно средство за справяне на опасни
биологични отпадъци.
Тъй като този вид попадат в графата на опасните отпадъци, независимо от техния произход, те изискват специален режим на събиране, транспортиране и последваща преработка.
Биоразграждане на опасни отпадъци чрез микроорганизми и ензими
Ролята на микроорганизмите и ензимите за биоразграждане на опасни отпадъци е все по-осъзната и приложими за намаляване и управление на ненужните вещества.
Боклуците от бита, медицината, селското стопанство и промишлеността, които се характеризират като опасни, могат да се унищожават или пречистват по екологичен начин, благодарение на модернизацията на технологиите.
Биоензимни материали се използват вече в редица сектори:
- за пречистване на отпадъчни води, почва и аквакултури;
- в животновъдството;
- хранително-вкусовата промишленост и други производствени сфери на световната икономика.
Голямото предимство на биологичните препарати за справяне с боклуците е, че не замърсяват околната среда и не са рискови за здравето на населението. Те помагат за разграждане на вредните продукти.
Множество бактерии, насекоми и гъби намират приложение в разграждането на боклуците от естествен произход. По този начин те се преработват в продукт, който може отново да се използва за наторяване, например. Биотехнологиите от този тип осигуряват кръговрат и цикличност на функционирането на биосистемите като същевременно се грижат за опазването на околната среда.
Биотехнологиите водят също така до икономии в световното стопанство, тъй като се ограничава използването на природни ресурси и промишлена преработка на отпадъците, за да се превърнат във използваема вторична суровина.
Биотехнологични методи за деактивиране на патогени и други
Компостирането е успешен начин за деактивиране на почвените патогени за разграждане на биологично опасни отпадъци. С помощта на микроорганизми се осъществява стимулирането на полезни видове, за да се разградят почвени материали.
Когато интензивно се отглеждат определени земеделски култури, с течение на времето се влошава качеството на появата, тъй като се намножават различни по вид патогени.
Тогава се налага осъществяването на биоконтрол, което да засили устойчивостта на растенията и качествата на почвата.
Възможно е да се реализира и с помощта на компост. Така се увеличава микробиологичната активност на земната маса, в която са кореновите системи на различните засети култури.
Самият процес на компостирането е свързан с естествен процес, който се осъществява от бактерии, микроорганизми гъби, насекоми.
Те успяват да разградят битови биологични отпадъци, боклуци от градината и от животински произход. По този начин компостът спомага за подобряване качеството на почвата на самите засети растения и ги прави по-устойчиви на почвените патогени.
Материалите или т.нар. биологични отпадъци, които се зареждат в компоста, могат да са:
- черупки от яйца;
- обелки от плодове и зеленчуци;
- филтри от чай;
- мляно кафе;
- листа и клони от градината;
- кора от дървета;
- изсъхнали растения;
- окосена трева.
Не е препоръчително в компоста да се поставят хранителни продукти, меса, риби, кокали, кучешки и котешки изпражнения и други.
Компостирането е успешно използване на биотехнологичните процеси за опазване природата чиста.
Големите ползи са и в намаляване използването на химически препарати, което пази почвата и самите растения от токсични въздействия.
От друга страна се ограничава количеството на депонираните отпадъци, защото те се разграждат напълно по естествен начин.
Иновации в биотехнологичните процеси за управление на опасните биологични отпадъци
Модерните направления в биотехнологичните процеси са насочени към реализиране на нови методи за прилагане на екологично чисти средства за разграждане на опасните отпадъци.
Разработват се способи за използване на водорасли, солни разтвори и бактерии в унищожението на вредните боклуци, с цел преминаването към био промишленост и максимално намаляване на депонираните отпадъци от биологичен характер за съхранение на околната среда.
Заключение
Биотехнологиите са най-модерното направление в науката, използващо свойствата на живите организми за създаване или модифициране на продукти и процеси.
Те намират приложение във фармацевтичната индустрия, при създаване на генно модифицирани култури в селското стопанство и други.
Биотехнологиите се използват и в борбата с опасните биологични отпадъци, като ги разграждат чрез микроорганизми и ензими.
Снимки: Pixabay