Да рециклираме част от отпадъците вкъщи не е никак трудно, достатъчно е да се отдели малко време и да се следват определени стъпки, които ще улеснят процеса. Освен че така ще се намали обемът на боклука, който се изхвърля, това ще допринесе за глобалното опазване на околната среда.
Именно такава е целта на рециклирането на отпадъците, които опасно нарастват в световен мащаб. Процесът е важен за подобряване качеството на живот и понижаване риска от замърсяване на планетата.
Как трябва да подготвим отпадъците от различни материали – хартия, пластмаса, битов отпадък?
У дома рециклирането може да се превърне в полезно занимание за цялото семейство и удачен начин за пестене на средства и ресурси.
Постига се като част от неопасните и подходящи отпадъци се трансформират в нови полезни вещи. Модерно е даже да се дава нов живот на считани за непотребни вече материали, каквито всяко домакинство изхвърля почти ежедневно. Единственото условие е материалите да са безвредни, т.е. да не крият риск за здравето и живота на хората.
В повечето случаи може да се получат нови, функционални и супер практични вещи от уж непотребните и подготвени за изхвърляне отпадъци.
Боклукът основно се разделя на изделия от даден материал като текстил, пластмаса, стъкло, хартия и други. Преобразяването им е възможно, когато още при отделянето им те се складират правилно. Достатъчно е вкъщи да се поставят различни съдове за различните по вид отпадъци.
Разделното сметосъбиране е първата и най-съществена крачка към преобразяване на отпадъците. Освен че е добре да отиват в различни отделения на кофата за смет или в различни кошове, по-лесно се рециклират чисти боклуци.
Идеи за рециклиране в домашни условия
Хартиените опаковки се изхвърлят във всеки дом. Това може да са картонени кутии от храна, от дрехи и обувки, техника и др. Когато не са замърсени, кашоните лесно могат да се превърнат в многофункционални кутии за съхранение на вещи. Може да бъдат облепи с цветна хартия и да станат красива и практична мебел.
Опаковките от мляко или натурални сокове също може да се рециклират. Достатъчно е да се измият и подсушат добре, за да се превърнат в цветни моливници или чаши на децата за рисуване с водни боички.
Стъклени отпадъци
Шишета, бутилки и буркани задължително трябва да се отделят в отделни кошове за смет. Ако стъклените отпадъци са от храна, след измиване са напълно годни да се ползват отново.
В тях може да се съхранява храна или да се използват за консервиране. Тъй като стъклото издържа на високи температури, в добре почистените съдове може да се направи сладко, компоти или друга зимнина.
Стъклените отпадъци може да се използват за декорация вкъщи. С помощта на подходящото лепило, с тях е възможно да се обнови стара мебел, например. Неизползваемите стъклени изделия е нужно да се изхвърлят в специализираните контейнери за стъкло, за да бъдат транспортирани до цех за преработка. След топлинно обработване стъклото се превръща в нови изделия.
Изделия от пластмаса
Пластмасата е сред най-масовите отпадъци. Това може да са бутилки, капачки, опаковки, предмети и т.н. Пластмасовите отпадъци застрашават екоравновесието от години, а обемът им вече е едно от големите предизвикателства пред съвременните хора.
В световния океан неконтролируемо изхвърлени боклуци са с обема на остров и застрашават живота на всички водни обитатели и на птиците, които ги поглъщат. Рециклирането на пластмасовите боклуци е от съществено значение за био равновесието.
Ето защо много от пластмасовите изделия в бита могат да намерят ново приложение, а други да бъдат изхвърляни в правилните контейнери, за да се преработят или съхраняват на безопасни депа. Както при стъклените продукти, някои пластмасови опаковки от храна, също имат още приложения в дома, когато се измият добре.
В старите опаковки на козметични продукти пък може отново да се съхраняват шампоани, сапуни и гелове. Изработените от по-качествена пластмаса кутии също са годни да получат нов живот в домакинството. Обикновено се използват също за складиране на готови храни.
Текстилни отпадъци
Няма дом, в които да не се изхвърлят стари тениски, блузи и други ненужни вече дрехи. Недейте обаче да ги хвърляте веднага на боклука.
Те може да са годни за някои друг, както и след преправяне пак да се използват. Друг начин е да се нарежат и да се употребят за направа на ново изделие.
Старите памучни блузи могат да се нарежат на тънки ленти, от които да се оплетат постелки за под, дрешки за домашните любимци и други рециклирани вещи за бита.
Когато наистина текстилните отпадъци са непотребни вече, те трябва да се изхвърлят с определените за целта контейнери за стари дрехи. След това те биват транспортирани до цехове за преработка и част от тях се влагат в нови производства. По този начин не само се пестят суровини, но се опазва околната среда от вредни емисии.
Консервени кутии
Металните консервни кутии от храни и кенчетата от напитки могат да се трансформират в красиви и иновативни вещи за бита. Необходимо е обаче внимателно да изрежете и изпилите режещите части.
Консервените кутии може да се облепят с цветна хартия или да се боядисат с безвредни бои, което ще ги направи уникални интериорни решения за дома. Идеално решение са за направата на моливници, поставки за четки или кутии за бижута.
Това, разбира се, е възможно след като съдовете се измиват добре с препарат за съдове и с топла вода. Когато металните кутии са от бои, лепила или други опасни препарати, те задължително трябва да се изхвърлят на определените места за опасни отпадъци.
Стари и непотребни електроуреди и друга битова техника
Големите електроуреди не бива да се изхвърлят директно на местата за събиране на сметта. В големите общини регулярно се извършва транспортиране от домовете или изкупни пунктове до специализирани депа за отпадъци. Оттам те се пренасочват за рециклиране.
Подобна е ситуацията и с по-малките електрически уреди. Те обаче може да се превърнат в красиви домашни украшения с малко повече фантазии и подръчни материали. Старата кана за вода е бъдеща ваза или пък продъненият чайник може да бъде пребоядисан и да стане част от интериора в кухнята.
Ако ремонтът им наистина е възможен, са нужни повече креативност и сръчност за създаване на дизайнерска вещ.
Снимки: pixabay.com